Kako se poleti boriti proti komarjem? Znebite se jih z učinkovitimi metodami!
Komarji. Majhne, a neverjetno nadležne žuželke, ki nam lahko pokvarijo bivanje v naravi ali spanje pri odprtem oknu. Na žalost ne ostane le pri mučnem zvoku – temu večinoma sledijo tudi boleči piki, srbenje in otekline, ki nas lahko nadlegujejo več dni. Kako se ubraniti pred temi malimi vsiljivci? Na srečo obstaja cela vrsta rešitev.
Na komarje najpogosteje naletimo v bližini vode – bodisi v naravi ali na vrtu. Uspevajo tudi v vlažnih gozdovih, na travnikih in v vlažnih kotičkih – voda je namreč kraj, kamor samice odlagajo jajčeca. Ker ne prenašajo neposredne sončne svetlobe, so najbolj aktivni od večera do sončnega vzhoda. Obožujejo vonj po ogljikovem dioksidu, ki ga izdihujemo, zato svoje žrtve brez težav zaznajo tudi na velike razdalje. Po piku vbrizgajo na mesto vboda svojo slino, ki vsebuje sredstvo proti strjevanju krvi, zato vam lahko brez težav pijejo kri – prav to sredstvo pa je tudi razlog kasnejšega srbenja.
V naravi vam bo pomagal repelent – naredite ga lahko tudi doma!
Če se odpravljate na sprehod v naravo, so najučinkovitejši pomočniki v boju proti komarjem so sredstva za odganjanje mrčesa ali tako imenovani repelenti. Preden se odpravite na sprehod, jih lahko preprosto popršite neposredno na kožo ali oblačila. Sestava repelentov odganja komarje, zato se vam bodo na široko izogibali.
Prednost repelentov je, da se prodajajo v majhnih pakiranjih, ki so praktična za shranjevanje in priročna za na pot, preprosto jih lahko shranite v nahrbtnik ali žep, zato lahko aplikacijo redno ponavljajte tudi med bivanjem v naravi.
Slabost repelentov je, da njihov vonj pogosto ni ravno prijeten, pri občutljivih ljudeh pa lahko celo povzroča alergijske reakcije. Zato je priporočljivo izbirati med kakovostnimi repelenti ali izdelki na naravni osnovi.
Za otroke vedno izbirajte repelente za dojenčke, ki so nežnejši do občutljive kože.
Če vas vonj kupljenih repelentov ni prepričal ali bi raje izbrali naravno rešitev, si lahko naredite domači repelent iz zelišč. Sledi nekaj nasvetov, kako to storiti:
Alkoholno pršilo iz klinčkov
Komarji sovražijo vonj po klinčkih, zato iz njih lahko pripravite alkoholno tinkturo.
- V možnarju zdrobite približno 20 g posušenih klinčkov (pribl. 60 kosov), vsujte v posodo, ki jo lahko zaprete, npr. kozarec za vlaganje, in prelijte s 100 ml lekarniškega alkohola ali drugega prozornega alkohola brez arome (npr. vodke).
- Pustite namakati tri tedne in vsak dan rahlo pretresite.
- Nato tekočino precedite skozi platno in nalijte v stekleničko s pršilnikom.
- Med bivanjem v naravi popršite neposredno na kožo – najraje vsaki dve uri.
Zeliščni macerat
Če na vrtu gojite zelišča, naberite liste melise, mete, žajblja in bazilike – od vsakega zelišča enako količino s skupno maso približno 250 gramov.
- Zelišča nasekljajte na manjše kose in jih položite v lonec.
- Prelijte z litrom vrele vode in pustite pod pokrovom približno eno uro.
- Nato odkrijte, pustite, da se ohladi in precedite čez cedilo ali krpo.
- V ohlajen macerat dodajte dve ali tri žlice kisa (lahko uporabite jabolčni kis), premešajte in vlijte v stekleničke s pršilnikom.
- Po potrebi nanesite neposredno na telo, nanos ponovite vsaki dve uri.
- Repelent hranite v hladilniku, na ta način zdrži največ 14 dni.
Oljni repelent
Za izdelavo repelenta proti komarjem lahko uporabite tudi esencialna olja. Odlična izbira je olje sivke, vendar enako učinkovito je tudi klinčkovo, rožmarinovo ali citrusovo olje.
- Kot bazno olje uporabite mandljevo olje.
- V primerno stekleničko vlijte 50 ml mandljevega olja ter dodajte 25 kapljic eteričnega olja sivke.
- Temeljito premešajte in po potrebi nanašajte na predele z močnim pretokom krvi (zapestja, predel za ušesi itd.).
Pest posušenih zelišč položite v kozarec s pokrovom, prelijte z zadostno količino olja (tako da bodo zelišča popolnoma potopljena) in pustite macerirati 4 tedne. Vsak dan pretresite.
Po enem mesecu odcedite čez platno in uporabljajte enako kot oljni repelent z eteričnimi olji.
POZOR! Če bi radi pripravili oljni macerat iz svežih zelišč, morate počakati, da ovenijo – sveže rastline namreč vsebujejo veliko vode in lahko v olju začnejo plesneti.
Repelentna zapestnica proti komarjem
Posebna vrsta repelentov so zapestnice proti komarjem, ki so prepojene z zeliščnimi izvlečki in delujejo na podobni osnovi kot repelenti v spreju. Njihova prednost je, da si jih enostavno nadenete na roko, nanosa vam tako ni treba ponavljati med sprehodi. Slaba stran je, da učinkujejo največ 10 dni, potem boste morali kupiti novo.
Zapestnice proti komarjem delujejo na podobnem principu kot protiparazitske ovratnice za pse. Če se z ljubljenčki odpravljate v naravo, potem jih zaščitite ne le proti komarjem, temveč tudi proti klopom, s tem vam bodo pomagale ravno omenjene ovratnice.
Na vrtu ali na terasi vam bodo pomagale (ne samo) svetilke
Sedenje na vrtu ali terasi lahko postane zaradi komarjev prava muka, zlasti če imate v bližini ribnik, bazen ali denimo nepokrit zalogovnik za vodo. Te vodne površine so odlično gojišče za komarje. Da bi vas leteči komarji pustili pri miru, lahko uporabite naslednje pripomočke:
- Na vrtno pohištvo postavite aroma svetilko, v katero vlijete vodo in dodate nekaj kapljic eteričnega olja sivke, evkaliptusa, rožmarina ali citrusov. Prižgana sveča začne segrevati vodo in olje, s tem se v zrak začne sproščati aromatičen vonj, ki bo odgnal komarje.
- Romantično vzdušje in hkrati učinkovito zaščito zagotavljajo bambusove bakle z repelentnim oljem, posebne dišeče sveče proti komarjem ali solarne svetilke.
- Odličen pripomoček v boju proti komarjem električne svetilke. Izžarevajo svetloba, ki privablja komarje. Ti priletijo pod kovinsko mrežico, ki je pod napetostjo in jih ubije. Prednost teh električnih pasti za žuželke je, da ne oddajajo nobenega zvoka in ne sproščajo nobenega vonja, posledično so povsem nemoteče. Vendar jih je treba priključiti k viru napajanja, v mnogih primerih zadostuje napajanje prek USB kabla.
- Naslednji učinkovit način za odganjanje komarjev so ultrazvočni odganjalci. Oddajajo visokofrekvenčni zvok, ki ga komarji sovražijo in se jim posledično izogibajo. Prednost je, da teh visokofrekvenčnih zvokov človeško uho ne sliši, zato vas odganjalec ne bo motil niti med počitkom. Druga prednost je, da delujejo na baterije, zato jih lahko uporabljate tudi na območjih brez dostopa do električnega omrežja.
- Če na balkonu, terasi ali vrtu imate dostop do elektrike, poskusite odganjalce za v vtičnico – čeprav so najpogosteje namenjeni za uporabo v zaprtih prostorih, jih lahko preizkusite tudi na odprtem v bližini kraja, kjer se zadržujete, in vam bodo ravno tako zagotovili učinkovito zaščito.
V hiši bo pomagala mrežica za okna in dišave
Če želite preprečiti, da bi komarji prileteli v vaš dom, so najučinkovitejši pomočnik okenske mreže, ki ščitijo vaš dom ne samo pred komarji, ampak tudi pred čebelami, osami ali muhami. Izbirate lahko med modeli, ki se zalepijo, roloji, pomičnimi ali fiksnimi mrežami, zelo učinkovite so tudi vratne zavese proti mrčesu. Tudi pri prižgani luči boste lahko zračili in uživali v spanju brez neprijetnega brenčanja.
- V hiši enako kot tudi na vrtu ali terasi lahko uporabite aroma svetilke, ultrazvočne odganjalce mrčesa in odganjalce za v vtičnico.
- Vdor komarjev skozi odprta okna lahko preprečite tudi s tem, da na okna obesite šopke posušenih aromatičnih zelišč, kot je rožmarin, meta, melisa ali vratič. Ta zelišča lahko poleg tega shranite v bombažne vrečke in obesite po prostoru.
- Učinkovite rastline proti komarjem so tudi pelargonije, ki posledično ne bi smele manjkati v koritu na okenski polici ali v dvignjeni gredi na terasi.
Če nameravate prespati v naravi, si lahko omislite zunanjo mrežo proti komarjem z enakim učinkom.