Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo SEDAJ TUDI NA DOM!
0
na mesec

Kako se znebiti aken in masken? V pomoč so retinol, vitamini in kisline

Akne grenijo življenje ne samo najstnikom, temveč tudi številnim odraslim. Vzrok za pojav aken je lahko prekomeren stres in tudi nošenje obraznih mask. Osnove nege vključujejo čiščenje kože, redno vlaženje in spremembe prehrane. Svetovali vam bomo, kako pravilno negovati problematično kožo in kateri izdelki so najboljši pomočniki v boju proti aknam.

Akne: kaj je to in kje je vzrok?

Akne so drobni mozolji, ki se najpogosteje pojavljajo na čelu, bradi, licih, nosu, pa tudi na vratu ali hrbtu. Povečana pojavnost aken je povezana z adolescenco in hormonskimi spremembami, kljub temu se s to nadlogo sooča tudi veliko odraslih.

Povzročitelji aken so zamašeni pori t.i. komedoni. Pojavi se tedaj, ko se na koži kopičijo kožne celice in sebum ne more priti ven. Vendar ta težava običajno izgine sama od sebe. Če pa se imunski sistem začne odzivati na prisotne bakterije (propionibacterium acnes), se pod kožo pojavi mikro-vnetje. Povečana proizvodnja sebuma privede do nastanka aken na koži.

Kako se znebiti aken in masken? V pomoč so retinol, vitamini in kisline

Akne pogosto povezujemo z nosečnostjo, menstruacijo, ovulacijo, menopavzo, pa tudi povečanim stresom, določenim življenjskim slogom ali jemanjem zdravil.

Vrste aken

Glede na simptome, resnost in posledice razlikujemo različne vrste aken. Nekatere vrste izginejo same od sebe, druge mora obravnavati dermatolog, ki lahko predlaga ustrezno zdravljenje.

Acne comedonica

Gre za najblažjo obliko aken. Praviloma se z njo srečamo v obdobju pubertete, kasneje med menstruacijo, hormonskimi spremembami, nosečnostjo ali menopavzo. Gre za blažjo obliko aken, ki jo lahko zdravimo z ustrezno kozmetiko, lajšanjem stresa in zdravo prehrano. Po celjenju se le redko pojavijo brazgotine ali povečana pigmentacija.

  • Črne pike – zamašene pore (običajno z nečistočami) z majhno črno piko na površini.
  • Bele papule (pustule) – dvignjene lezije z belo konico.
  • Komedoni – povišane zaprte lezije z rdečico in majhno količino gnoja v notranjosti.
Acne papulopustolosa

Zmerna do huda oblika aken se pojavlja predvsem na obrazu in vratu, redkeje tudi na hrbtu. Posledica te vrste aken so lahko drobne brazgotine in povečana pigmentacija. Priporočamo, da se primeru te vrste aken obrnete na dermatologa in uporabite primerna kozmetična sredstva za aknasto kožo ter spremenite jedilnik.

  • Papule – večji zaprti mozolji z gnojem v notranjosti.
  • Postule – vdolbine, napolnjene z gnojem.
Acne conglobata

Najhujša oblika aken, ki se pojavlja redkeje, a zahteva obravnavo v dermatološki ambulanti. Gre za številne vneta žarišča, papule in pustule, ki se lahko združujejo in tvorijo ciste in vozlišča, ki so zelo boleča. Ta vrsta aken je se najpogosteje pojavlja na obrazu, vratu in hrbtu. Zdravljenje te bolezni poteka s pomočjo antibiotikov ali sistemsko z uporabo izotretinoina, zdravila, ki ga lahko predpiše samo dermatolog. Posledica te bolezni so brazgotine in povečana pigmentacija na prizadetem mestu.

Kako se znebiti aken?

Znebiti se aken ni lahka naloga, in če so krivi hormoni, potem lahko stanje v nekaterih primerih le omilimo. Osnova je uporaba primerne kozmetike, ki ne maši por in pomaga pri njihovem čiščenju. Kozmetika proti aknam uporablja moč vitaminov (predvsem vitamina A in vitamina C), ki jo združuje (ne v okviru enega tretmaja) s cinkom, niacinamidom in kislinami. Takšne kozmetične izdelke pogosto imenujemo kot »nekomedogene«.

Drug pomemben korak je sprememba prehrane. Izogibajte se čokoladi, oreščkom in rafiniranemu sladkorju. Ta živila prispevajo k nastanku aken. Osredotočite se na zadostno pitje in zdravo vadbo.

→ Če se akne poslabšajo ali ne izginejo, se obrnite na dermatologa.

Nega aknaste in problematične kože

Nega problematične kože se začne s preprečevanjem aken in zdravljenjem obstoječih nepravilnosti na koži. Kozmetika lahko znatno pomaga pri negi tega tipa kože in preprečuje nastanek novih žarišč.

Jutranja kozmetična rutina

  1. Zjutraj je treba kožo ustrezno očistiti. Uporabite čistilni gel ali emulzijo, ki jo nanesete na vlažen obraz in temeljito vmasirate. Največ pozornosti posvetite prizadetim predelom. Nato kožo sperite. Ne čistite kože z olji ali pripravki, ki vsebujejo olja, prav tako se izogibajte gostim emulzijam in mlekom.
  2. Kožo nato očistite s tonikom brez alkohola. Tonik spodbuja boljšo absorpcijo drugih izdelkov v kožo.
  3. Nanesite serum, po možnosti čistilni serum, ki ni masten.
  4. Na kožo nanesite kremo za obraz s SPF zaščito. Izogibajte se oljnim kremam.

Večerna kozmetična rutina

  1. Temeljito odstranite ličila z micelarno vodo ali gelom za odstranjevanje ličil. Ne uporabljajte olj za odstranjevanje ličil in gostih losjonov.
  2. Nato nadaljujte s čiščenjem z gelom, ki ste ga uporabili zjutraj.
  3. Za popolno čiščenje kože uporabite še tonik.
  4. Nanesite čistilni serum ali serum z retinolom.
  5. Vmasirajte nočno kremo z retinolom.

PAMETEN NASVET

Ne uporabljajte izdelkov z alkoholom. Ta izsuši polt in jo dehidrira, s čimer se dodatno poveča proizvodnja sebuma. Prav tako mozoljev nikoli ne stiskajte!

Aktivne učinkovine v kozmetičnih izdelkih za kožo, nagnjeno k aknam

Izdelki proti aknam z retinolom

Retinol je eden od retinoidov, torej oblik vitamina A, ki so priznani ne samo v boju proti aknam temveč tudi gubam. Retinol spodbuja obnovo celic, pomaga preprečevati akne, zmanjšuje pigmentne madeže in preprečuje zamašitev por. Retinol lahko najdete v različnih koncentracijah in oblikah. Gre pa za zelo intenzivno snov, ki jo priporočamo uporabljati previdno in pri tem slediti določenim pravilom.

  1. Izdelke z retinolom uporabljajte samo zvečer in se med njihovo uporabo izogibajte sončni svetlobi.
  2. Za čez dan so nujni izdelki z visoko SPF zaščito, in to tudi pozimi. V nasprotnem primeru tvegate nastanek pigmentnih madežev in poškodb kože.
  3. Na izdelke z retinolom kožo privajajte postopoma v skladu z navodili proizvajalca.
  4. Če se pojavi močno razdražena koža, prenehajte z uporabo retinola.

Kisline

Medtem ko retinol pomaga pri regeneraciji kože od znotraj, v zgornjih slojih učinkujejo šibke kisline (praviloma AHA/PHA/ BHA). Kisline, kot sta mlečna kislina ali salicilna kislina, pomagajo prekiniti vezi med poroženelimi celicami, ki jih odstranjujejo. Učinkujejo torej kot nekakšen kemični piling. Kožo naredijo prepustno za druge učinkovite izdelke, odpravljajo vnetna žarišča, zmanjšujejo proizvodnjo sebuma, uničujejo bakterije, ki povzročajo akne, in preprečujejo nastanek aken.

Uporabljajo se tudi glikolna kislina, salicilna kislina, azelaična kislina, diojska kislina itd., ki imajo izjemne protibakterijske in protivnetne učinke, zmanjšujejo proizvodnjo sebuma, uničujejo bakterije, ki povzročajo akne, in preprečujejo nastanek aken.

Druge učinkovine

  • Niacinamid (vitamin B3) – preprečuje zamašitev por in nastanek ogrcev.
  • Vitamin C – posvetli kožo, odpravi hiperpigmentacijo po aknah.
  • Aktivno oglje – odstranjuje odvečni sebum s kože.
  • Olje čajevca – suši mozolje, prispeva k hitrejšemu zdravljenju.

Nova vrsta aken – maskne. Kako nastane in kako ga odpraviti?

Zaradi rednega in pogostega nošenje obraznih mask in respiratorjev se je pojavila nova vrsta težav s kožo, t.i. maskne (iz besed maska + akne). Zaradi nošenja mask in respiratorjev nastajajo različne vrste izpuščajev, ki so prisotni na bradi, okoli ust, na čeljusti in licih. Material se drgne ob obraz in sili žleze znojnice k povečani aktivnosti. Pod masko se ustvarjata toplota in vlaga, kar podpira razmnoževanje mikroorganizmov. Za to vrsto aken veljajo enaka pravila za nego kože. Čiščenje, vlaženje, zagotavljanje hranil od znotraj. K boljšemu videzu kože pripomore tudi povečan vnos kolagena. Masko redno prekuhavajte ali menjajte.