Znamka
Cena
Nalepka
Stanje artiklov
Razpoložljivost
Dobavitelj
Mobilna povezljivost
Brezžična WiFi tehnologija
Vrsta naprave
Hitrost
Standard WiFi
LAN povezava
Za učinkovito in varno omrežje v vašem domu in za razširitev Wi-Fi-signala potrebujete primerno napravo. To je Wi-Fi-router.
Funkcija routerja
Primarna funkcija routerja je povezovati naprave v zasebno omrežje LAN. Povezane naprave internet vidi kot eno samo napravo, ker se pojavljajo pod zgolj enim IP-naslovom, kljub temu da je na router povezanih več naprav.
Funkcija routerja je torej razširjanje dometa signala. Tega pošlje drugim napravam v vašem domu, na primer pametnim telefonom in računalnikom. Na sam doseg signala lahko vpliva več dejavnikov, na primer material in debelina zidu, motnje omrežij v okolici ali razdrobljenost prostora.
Usmerjevalnik s podporo za standard 802.11 ac ali 802.11 ax vam na primer zagotovi dovolj močno pokritost.
Priključna oprema in število anten
Med priključno opremo usmerjevalnikov sodijo:
- USB-ključek,
- WAN-konektor,
- LAN-konektorji.
USB-ključek boste denimo uporabili za priklop zunanjega diska ali tiskalnika. To pomeni, da lahko vse naprave v omrežju preprosto uporabljajo povezane naprave.
WAN-konektor je namenjen za povezovanje usmerjevalnika z virom interneta. To je navadno modem.
Konektorji LAN so namenjeni povezovanju naprave z routerjem. Za to boste potrebovali primeren omrežni kabel. Število konektorjev je odvisno od števila naprav, ki jih boste hoteli povezati. Stikalo z dodatnimi konektorji lahko dokupite, če njihovo število ne bi zadostovalo. V primerjavi z Wi-Fi-povezavo je kabelska hitrejša ter stabilnejša.
Več anten omogoča hitrejšo in stabilnejšo povezavo, ne omogoča pa povečevanje dometa signala. Na voljo so usmerjevalniki, ki imajo vgrajeno anteno. To lahko uporabite, kadar morate prihraniti nekaj prostora in vas ne moti manjši domet signala. Določeni modeli routerjev imajo še možnost razširjanja anten ali pa možnost priklopa zunanje antene Wi-Fi.
Dodatki
Najpogosteje izbrani dodatki za routerje in dostopne točke so:
- omrežni kabli,
- stikala,
- brezžična stikala.
Vrsta povezave
Ko izbirate router, ima pomembno vlogo tudi vrsta povezave, ki jo uporabljate doma. To so najpogosteje povezave prek brezžičnega ali optičnega interneta ali prek lokalnih ponudnikov storitev interneta. V tem primeru vam bo povsem zadostoval klasični router.
Pogosta različica je tudi povezava DSL/ADSL, ki zahteva uporabo ločenega modema ADSL ali VDSL.
4G LTE/5G je še ena vrsta povezave, ki je povezana prek mobilnega omrežja telefonskih operaterjev. V tem primeru boste morali od operaterja dobiti kartico SIM z mobilnimi podatki ter uporabljati modem LTE, prav tako usmerjevalnik, ki bo imel režo za SIM in za podporo te povezave.
Napotki po nakupu
Domače omrežje morate po nakupu routerja primerno zavarovati. To omogoča, da nihče drug ne bo imel dostopa do po njem pretakajočih se podatkov. Spremeniti boste morali privzeto ime Wi-Fi-omrežja, ki naj ne vsebuje imena proizvajalca usmerjevalnika. Seveda lahko ime za omrežje povsem skrijete. Obenem spremenite še geslo, ki je bilo predhodno nastavljeno. Ker je privzeta nastavitev navadno admin, kar za potencialne napadalce ne predstavlja ovir, je ključno spremeniti tudi dostopne podatke v nastavitvah usmerjevalnika.
WPA2-AES predstavlja najvarnejšo možnost za šifriranje brezžičnega signala. Brezžične naprave večinoma podpirajo tudi WPS, kjer se lahko odjemalec s preprostim pritiskom na gumb routerja poveže z omrežjem, ne da bi pri tem vpisal geslo.
Filter naslovov MAC predstavlja napredno varnostno možnost. Z njim določite, katero napravo boste povezali z omrežjem. Občasno boste morali preveriti, ali je za vašo napravo na razpolago morda novejša različica vdelane programske opreme.
Postavitev
Če želite, da bo signal brezžičnega omrežja segal čim dlje, antene ne smejo biti direktno ob steni. Usmerjevalnik postavite približno na sredino sobe, ki jo želite pokriti s signalom, saj enakomerno širi signal v vse smeri.
Usmerjevalnik je treba postaviti stran od nekaterih naprav, ker ga le-te lahko motijo, na primer stran od brezžičnega krmilnika, ki oddaja valove. Če signala kljub upoštevanju omenjenega ne boste dosegli povsod, kupite repeater ali extender. To je preprosta naprava za povečevanje signala. Vedeti pa morate, da se bo Wi-Fi zaradi le-te upočasnil. Obstaja še druga alternativa: to je namestitev druge dostopne točke. Privzeti usmerjevalnik bo moral biti v tem primeru povezan s kablom LAN.
Opis MikroTikova rešitev sistemske platforme za ponudnike brezžičnega interneta.
na voljo predvidoma: 29.5. - 2.6.
MikroTik RMK-2/10; Komplet za montažo v omaro RMK-2/10 omogoča namestitev dveh manjših MikroTikovih naprav v klasične 19-palčne omare/razdelilnike (npr. v praktični SR-10U).
na voljo predvidoma: 29.5. - 2.6.
RB4011 uporablja izjemno zmogljiv 4-jedrni čip Cortex A15 podjetja Annapurna labs, ki je del družbe Amazon.
na voljo predvidoma: 29.5. - 2.6.
MikroTik GrooveA 52 ac; Inovativna miniaturna zunanja enota GrooveA 52 ac je zasnovana za 2,4 GHz in 5 GHz pasove.
na voljo predvidoma: 29.5. - 2.6.
MikroTik LHG 5 3 kosi; Komplet 3 kosov.
na voljo predvidoma: 29.5. - 2.6.
MikroTik PowerBox; PowerBox je zunanji RouterBoard z izhodi PoE.
na voljo predvidoma: 29.5. - 2.6.
MikroTik PowerBox Pro; PowerBox je zunanja usmerjevalna plošča z izhodi PoE.
na voljo predvidoma: 29.5. - 2.6.
RB5009 je povsem nova serija RouterBOARDov s pasivnim hlajenjem, inovativnim in futurističnim dizajnom ter visoko zmogljivostjo (60–90 % višjo od RB4011) zaradi 64-bitne arhitekture ARM …
na voljo predvidoma: 29.5. - 2.6.
MikroTik hEX lite; MikroTik RB750r2 serija hEX lite je naslednik priljubljenega RouterBoarda RB750.
na voljo predvidoma: 29.5. - 2.6.
MikroTik RB760iGS hEX S; RouterBoard RB760iGS hEX S ima dvojedrni 880 MHz procesor in 256 MB RAM.
na voljo predvidoma: 29.5. - 2.6.
MikroTik RB941–2nD hAP lite; RB941–2nD hAP lite classic series je priročen domači usmerjevalnik.
na voljo predvidoma: 29.5. - 2.6.
MikroTik hAP lite TC; oblikovno dovršen usmerjevalnik podjetja MikroTik.
na voljo predvidoma: 29.5. - 2.6.