Znamka
Cena
Nalepka
Stanje artiklov
Razpoložljivost
Dobavitelj
Operacijski sistem
NFC
Velikost zaslona
GPS
Število jeder procesorja
FM radio
Delovni pomnilnik (RAM)
Telefoni na dotik so pripomočki, ki jih vidimo skorajda v vsakih rokah. Uporabljajo jih tako mlajše kot starejše generacije. Izbira takega aparata pa ni tako zelo preprosta, kot se morda zdi na prvi pogled. Treba je upoštevati kar nekaj ključnih dejavnikov.
Izgled in struktura
Verjetno boste svoj izbrani pametni telefon po nakupu zavarovali še z dodatnim ovitkom. Pozorni morate biti predvsem na vidnejše predele, kot so oblika ekrana, postavitev zadnje ter sprednje kamere in gumbi za uravnavanje glasnosti.
Večina modelov telefonov na dotik je sestavljena iz dveh materialov. To sta kovina in plastika. Nekaterim je dodana še okrasna steklena površina, ki pa se precej pogosto lomi. Ker je menjava tega precej draga, je veliko bolje izbrati aparat s kovinsko-plastičnim ohišjem. Zanj je značilno, da bistveno bolje vzdrži padce iz rok ali z mize.
Zaslon
Med najbolj obstojne trende mobilnih telefonov zagotovo sodi njihova velikost. Ponovno so v modi veliki pametni telefoni, kljub temu pa se za nakup ne priporočajo največji primerki, ker niso ravno najboljši. Večina modelov se giblje od velikosti okoli 12 centimetrov do 18 centimetrov – po diagonali zaslona. To pomeni od približno 4,5 do 7 palcev. Za povprečno rabo je najbolje izbrati telefon velikosti okoli 15 centimetrov oziroma 6 palcev. Preveliki telefoni na dotik so namreč precej težavni, ko na primer pride do shranjevanja po žepih oblačil.
Kamera
Med najbolj zaželene dele telefonov na dotik sodijo kamere. Kakovost fotografije, ki jo boste posneli s telefonom, je zlasti odvisna od velikosti leče, pametnih funkcij naprave in od foto-video tipala.
Nekateri modeli mobilnih telefonov se ponašajo s kar štirimi ali več ločenimi kamerami obenem. V zadnjih letih se je na tem področju izjemno izboljšala stabilizacija videa in slik. Na voljo sta dve vrsti za zmanjševanje tresljajev. To sta EIS in OIS.
OIS označuje optično stabilizacijo slike, s katero zajemate odlične fotografije, tudi medtem ko se gibate oziroma hodite. EIS oziroma elektronska stabilizacija pa je namenjena zlasti izboljšavi videa za odlične premikajoče se kadre.
Baterija
Zmogljivost baterije se meri v miliamper urah. V modernih telefonih se ta prične s 3000 mAh. To v osnovnem telefonu povsem zadostuje za celodnevno uporabo. Na sploh pa velja: večja kot je zmogljivost baterije telefona, večja ter težja je baterija v njegovi notranjosti.
Nekateri telefoni na dotik imajo vgrajene baterije s kapaciteto preko 5000 mAh. To so nekoliko težji modeli. Uporabljajo pa se lahko tudi več dni s samo enim polnjenjem.
Pogosta vprašanja pri izbiri telefona na dotik
Kaj pomeni, če kupimo telefon na dotik srednjega razreda?
Za pametne telefone srednjega razreda je značilno, da imajo odlične zaslone, precej solidne kamere in strojno opremo, ki zmore tudi bolj napredne operacije. Na voljo so tudi vodoodporni modeli. Prav tako lahko podpirajo brezžično polnjenje.
Na kakšen način lahko odklepamo telefone na dotik?
Obstajata dva načina za odklepanje telefonov na dotik. Prvi je čitalec prstnih odtisov, druga možnost je skeniranje obraza. Prvi tip odklepanja je pogosto izbrana funkcija. Nameščen je na hrbtno stran pod kamero, prav tako je lahko tudi del zaslona. Skeniranje obraza pa je daleč najbolj izpopolnjeno na Applovih napravah.
Kaj pomeni NFC-tehnologija pri uporabi pametnih telefonov?
Telefoni na dotik lahko vključujejo številne izjemno uporabne tehnologije. Med drugim tudi NFC-tehnologijo. To je funkcija, ki omogoča zelo hitro pa tudi varno izmenjavanje podatkov – na kratki razdalji. Uporablja se predvsem pri mobilnem plačevanju.