Znamka
Cena
Nalepka
Razpoložljivost
Dobavitelj
Vrsta orodja
Spajkalniki so v elektroniki izjemno priljubljeno orodje, uporabite pa jih lahko tudi za popravljanje koles, igrač ali kaj drugega. S svojo značilno kovinsko konico se uporabljajo za taljenje spajk, to so posebne kovinske žice, s katerimi povežemo različne kose kovin.
Ponudba spajkalnikov je danes izjemno pestra, zato vam bo zagotovo koristilo nekaj nasvetov za pravilno izbiro spajkalnika.
Vrste spajkalnikov
Na trgu je danes veliko različnih spajkalnikov, s katerimi lahko talimo različne kovine. Njihova izbira je odvisna predvsem od tega, v kakšne namene boste izbrano orodje uporabljali. Na voljo so vam:
- Klasični spajkalnik, ki je v obliki svinčnika, na koncu pa ima značilno konico, ki je različnega premera in velikosti. Klasični spajkalniki so primerni za enostavne projekte spajkanja.
- Spajkalna pištola, ki ima značilno obliko pištole in ima praviloma več načinov ogrevanja. Priljubljene so predvsem s tega vidika, ker omogočajo hitro doseganje delovne temperature le v nekaj sekundah, vendar je rokovanje z njimi nekoliko bolj nerodno, zato zahtevajo izkušenega uporabnika.
- Spajkalna postaja, ki poleg klasičnega spajkalnika vsebuje še manjšo transformatorsko postajo, s pomočjo katere lahko regulirate temperaturo, zato so namenjene zahtevnejšim projektom, ki zahtevajo visoko natančnost spajkanja.
Spajkalne postaje so lahko:
- analogne postaje z analogno tehnologijo krmiljenja,
- digitalne postaje z LCD zaslonom in digitalnim prikazom temperature.
Moč spajkalnika
Moč spajkalnika določa, pri kakšni moči deluje orodje. Giblje se od 30 W pa vse tja do 300 W. V splošnem velja, da večja kot je moč spajkalnika, boljši je. Vendar so pri tem pomembne tudi vaše potrebe. S tega vidika veljajo spajkalniki moči 50 W za najbolj optimalno izbiro.
Delovanje spajkalnika
Spajkalniki so električne naprave, ki za svoje delovanje potrebujejo električno energijo. Na trgu pa boste zasledili tudi baterijske modele, ki delujejo s pomočjo baterije in so odlična rešitev za delo na terenu oziroma tam, kjer nimate vira električne napetosti.
Krmiljenje temperature
Enostavnejši spajkalniki ne vsebujejo nobenega krmiljenja moči grela. V tem primeru je temperatura konice v praznem teku vedno visoka, ob stiku z obdelovancem pa hitro pade. Življenjska doba takšne konice je majhna, prav tako pa je zamudna za uporabo. Boljši spajkalniki imajo vgrajeno krmiljenje moči grela glede na temperaturo konice. To pomeni, da temperatura konice manj niha in ne dosega skrajno visokih temperatur prek 450 °C. Konica je v tem primeru dodatno prevlečena z zlitino in se zelo malo raztaplja za razliko od bakrene.
Velikost in oblika konice
Različni spajkalniki imajo konice različnih velikosti in oblik, kot smo že omenili, pa so lahko izdelane tudi iz različnih materialov. Konice so lahko okrogle ali ploščate, ravne ali ukrivljene, izbira njihove debeline pa je odvisna predvsem od tega, kako debel material želite staliti.
Pogosta vprašanja
Kakšna je debelina žice za spajkanje?
Danes so na voljo žice za spajkanje v različnih debelinah. Tanjše žice premera 0,3 in 0,5 mm se uporabljajo za obdelovance manjših velikosti, debelejše žice 1,0 mm pa se uporabljajo za spajkanje pločevine in zelo debelih vodnikov. Njihova izbira pa je odvisna tudi od temperature spajkanja.
Kakšna mora biti temperatura konice spajkalnika?
Temperatura konice spajkalnika mora biti dovolj visoka, da staljena spajka omoči kovinske dele, ki jih želite spajkati. Običajno temperatura znaša od 350 do 450 °C, pri čemer je najbolj pomembno to, da čim manj niha ob stiku z obdelovancem. Zato je pomembno, da je dodatno prevlečena z zlitino.
Kakšno je vzdrževanje spajkalnika?
Najbolj izpostavljen del spajkalnika je zagotovo njegova konica. Če je ta kakovostna in prevlečena z zlitino, potem se bo dalj časa obdržala kot pa klasična bakrena. Konice nikakor ne smete brusiti z brusnim papirjem, saj boste uničili prevleko. Konico čistite s priloženo in navlaženo krpico.