Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo SEDAJ TUDI NA DOM!
0
na mesec

Kako izbrati varilno čelado?

Ne glede na to ali se z varjenjem ukvarjate le občasno ali profesionalno, brez varilne čelade zagotovo ne bo šlo. Ta ščiti vid, ki je med varjenjem izpostavljen ultravijoličnemu sevanju. To lahko povzroči konjunktivitis, sivo mreno ali trajne poškodbe oči. S kakovostno varilno čelado boste lahko delali povsem brez skrbi, a kako izbrati pravo? Odločilnega pomena je zlasti uporabljena metoda varjenja in pogostost uporabe čelade. Z veseljem vam bomo svetovali pri izbiri primerne varilne čelade!

Kako izbrati varilno čelado?

Kakšna je razlika med hobi in profesionalnimi varilnimi čeladami?

Preden začnete preučevati posamezne modele varilnih čelad, morate premisliti, ali potrebujete varilno čelado za priložnostno varjenje (hobi dejavnosti) ali boste varjenje opravljali poklicno. Varilne čelade teh dveh kategorij se razlikujejo ne le po ceni, temveč tudi po zasnovi osnovnih komponent.

  • Vidno polje – za hobi uporabo zadostuje manjše vidno polje, za profesionalno uporabo je okno praviloma večje.
  • Naglavni nosilec – če želite variti le občasno, zadostuje že osnovni nosilec, za vsakdanjo uporabo izberite raje ergonomski nosilec, ki ga je po potrebi mogoče prilagajati in je udobnejši.
  • Polnjenje – čelade se polnijo s pomočjo sončne celice in baterije, pri hobi modelih je baterija nezamenljiva, pri profesionalnih čeladah baterijo lahko enostavno zamenjate in tako podaljšate življenjsko dobo čelade.

Klasična v primerjavi s samozatemnitveno varilno čelado – kateri dati prednost?

Varilne čelade delimo na dve osnovni vrsti – klasične varilne čelade brez funkcije samozatemnitve, ki praviloma zadostujejo za občasno varjenje in sodobne samozatemnitvene varilne čelade, ki so idealne za pogostejšo uporabo. Kakšna je razlika med njimi in katero izbrati?

Klasična varilna čelada je cenovno dostopna, a je njena uporaba manj udobna!

Tovrstne varilne čelade so na trgu že vrsto let. Opremljene so s trajno zatemnjenimi stekli, tako da je treba najprej začeti z oblikovanjem zvara in nato spustiti čelado. Nekateri modeli imajo steklo z odpiranjem, zato vam ni treba odpirati celotne čelade. Kakorkoli že, delo s to vrsto čelade je nekoliko manj udobno, zato je bolj primerna za tiste, ki varjenje opravljajo le izjemoma in ne želijo vlagati v dražjo samozatemnitveno čelado.

  • nizka nabavna cena
  • ne ščiti vida na začetku postopka varjenja
  • med delom morate čelado premikati

Samozatemnitvena varilna čelada med varjenjem samodejno potemni!

Če vam je pomembno maksimalno udobje pri delu, je vsekakor pametno investirati v sodobno samozatemnitveno čelado. Takšna čelada je opremljena s posebnim LED zaslonom skozi katerega lahko odlično vidite tudi v trenutku, ko ne poteka varjenje. Čelade torej med pripravami na varjenje ni treba odstranjevati ali ali odpirati. V trenutku, ko začnete variti, čelada samodejno potemni. Tovrstni modeli so opremljeni z baterijo, ki služi za napajanje na začetku dela, nato se polnijo s pomočjo sončne celice.

  • učinkovita in priročna rešitev
  • pokrova ni treba odpirati in spuščati
  • višja cena

Samozatemljiva varilna čelada z odsesavanjem ščiti tudi dihalne poti!

Ker lahko pri varjenju nastanejo strupeni hlapi, obstajajo tudi varilne čelade, katerih del je odsesavanje s filtracijo, ki preprečuje vdihavanje škodljivih snovi. Primerne so predvsem za profesionalce, ki se z varjenjem ukvarjajo vsakodnevno.

Kaj je treba upoštevati pri izbiri varilne čelade?

Intenzivnost zatemnitve varilne čelade je odvisna od načina varjenja!

Varilne čelade imajo lahko različne stopnje zatemnitve, ki jih označujemo s kratico DIN. Z drugimi besedami, intenzivnejša kot je svetloba med varjenjem, večja mora biti zatemnitev čelade, da bo vid ustrezno zaščiten. V primeru klasičnih čelad so na voljo zamenljiva stekla z različnimi vrednostmi zatemnitve.

Samozatemnitvene čelade so opremljene z dvema ali več senzorji, ki določajo ustrezno intenzivnost zatemnitve. Največji razpon, ki ga praviloma zagotavljajo zatemnitvene čelade, se giblje med 6 in 13 DIN. Pri izbiri upoštevajte način varjenja, ki ga nameravate opravljati:

Metoda varjenja Priporočena intenzivnost zatemnitve (DIN)
MIG/MAG 9 – 13
MMA 10 – 13
WIG/TIG 5 – 9

Velikost vizirja in možnost odpiranja

Upoštevati morate tudi dimenzije vizirja, te namreč do neke mere določajo udobje pri delu. Cenovno ugodnejše klasične varilne čelade imajo lahko manjši vizir, ki je lahko širok le približno 10 cm in visok 6 – 8 cm. Večina samozatemnitvenih čelad ima bistveno večji vizir z dimenzijami približno 10 × 10 cm. Na splošno lahko rečemo, da večji kot je vizir, udobnejše in lažje bo delo s čelado. Čelade vam ne bo treba odpirati, ker ker boste imeli zadosten pogled skozi vizir.

Funkcijo odpiranja imajo predvsem klasične čelade, pri katerih je ta korak neizogiben. Vendar jo imajo tudi nekatere samozatemnitvene čelade in pride prav zlasti tistim, ki med varjenjem izmenično izvajajo tudi drugo vrsto dela in ne želijo vsakokrat sneti čelade.

Kako prepoznati kakovostno varilno čelado? Preverite varnostne standarde!

Na trgu je bogata ponudba varilnih čelad različnih oblik in dizajnov. Toda kako izbrati res kakovostno čelado, ki bo zanesljivo zaščitila vaš vid? Prepoznali jo boste po tem, da izpolnjuje varnostni standard za zaščito oči ČSN EN 379+A1.

Več informacij:
Če nameravate variti le enkrat, vam bo zadostoval varilni ščit. Ta pa ščiti samo obraz in pri delu ga morate držati v roki, kar ni ravno udobno.

Pogosta vprašanja pri izbiri varilne čelade

V čem se razlikujejo samozatemnitvene in klasične varilne čelade?

Medtem ko samozatemnitvena čelada samodejno potemni na začetku varjenja, je zatemnitev klasične čelade trajna in v normalnih pogojih ne moremo videti skozi njo, zato je treba najprej z varjenjem in šele nato spustiti ščit.

Kako hitro potemni varilna čelada?

Pri večini modelov samozatemnitvenih čelad do zatemnitve pride zelo hitro, običajno v razponu 0,1 – 1 sekunde ali manj.

Kako nastaviti samozatemnitveno čelado?

Najprej nastavite naglavni nosilec tako, da se čelada zanesljivo in udobno prilega glavi in vizir je je čim bliže obrazu. Z vrtljivim gumbom lahko nastavite ustrezno vrednost DIN glede na načrtovano metodo varjenja.