Čez železno zaveso - Neela Winkelmann
Čez železno zaveso - Neela Winkelmann
Predstavitev
Od konca druge svetovne vojne do leta 1991 je bila Evropa nasilno razdeljena na Vzhod in Zahod. Na Vzhodu so vladale totalitarne komunistične diktature, za katere so bile značilne kršitve vseh osnovnih človekovih pravic, na Zahodu pa so nastale napredne demokratične države, ki so temeljile na načelih svobodne politične konkurence, spoštovanja človekovih pravic in pravne države. Komunistične države so na svojih zunanjih mejah s svobodnim svetom postavile „železno zaveso“ – strogo varovano pregrado, ki se je raztezala od Barentsovega do Črnega morja. Za njo so svoje državljane držale v izolaciji, nesvobodi in zatiranju. Potovanje v svobodni, demokratični svet je bilo mogoče le z dovoljenjem tajne policije.
Zato se je med hladno vojno na milijone državljanov komunističnega bloka odločilo za nezakonit beg čez železno zaveso na različne načine – po kopnem, vodi ali zraku.
V izobraževalni namizni igri „Čez železno zaveso“ igralci prevzamejo vlogo tihotapcev, ki 30 beguncem iz 15 vzhodnoevropskih držav na osem različnih načinov pomagajo priti na Zahod. Igro so navdihnili resnični liki. Begunci imajo kratke življenjske zgodbe, ki igralcem omogočajo razumeti resničnost življenja v komunizmu in njihovo motivacijo za beg, ki lahko izhaja iz kršitev človekovih pravic. Priročnik za igro vsebuje devet resničnih zgodb – osem uspešnih pobegov in eno zgodbo izjemnega tihotapca.
Soavtor igre je Karol Madaj, večkrat nagrajeni avtor najuspešnejše poljske namizne igre leta 2012 Kolejka (Vrsta).
Igra, ki je prevod angleškega izvirnika „Across the Iron Curtain“ in je po zaslugi prijazne podpore fundacije BLÍŽKSOBĚ izšla v češčini, je primerno darilo za družino, odlično pa se obnese tudi kot podpora šolskemu pouku zgodovine.