Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo SEDAJ TUDI NA DOM!
0
na mesec

Ko vaš malček preraste sedež skupine 1, to je običajno med 3. in 4. letom starosti, ga morate zamenjati z varnostnim sedežem skupine 2 + 3 - jahačem. V avtu mora biti nameščen tako, da je otrok v njem obrnjen v smer vožnje.

Prikaži več

Prednosti jahača

Otrok je v sedežu jahaču bolje zaščiten v primerjavi z zgolj 3-točkovnim varnostnim pasom, ki je že vgrajen v avto. S pomočjo jahača lahko malček doseže enako višino v sedečem položaju, kot jo imajo odrasli. Posledično lahko pravilno uporablja običajni 3-točkovni pas za varnost.

Vsi sedeži jahači naj bi imeli vzglavni del, ki se lahko povišuje. To pomeni, da se jahač prilagaja otrokovi višini. Jahač se lahko uporablja tudi na prednjem sedežu avtomobila. Zakon namreč tega ne prepoveduje. A prvi pogoj je ta, da otrok uporablja primeren sedež za svojo višino ter starost.

Jahač z naslonjalom ali brez?

Na voljo so jahači z naslonjali in brez njih. Jahači z dodatno stransko zaščito in naslonjalom za glavo so veliko bolj varna izbira kot jahači brez naslonjala.

Jahači z naslonjalom prav tako omogočajo zapenjanje s 3-točkovnim varnostnim pasom. Pri tem lahko diagonalni del pasu primerno prilegate višini otroka.

Pravilna uporaba ter namestitev jahača in varnostnega pasu

Otrok mora biti v avtu pripet z varnostnim pasom tako, da je pas poravnan. Mora se tesno prilegati telesu malčka. Zgornji oziroma ramenski trak 3-točkovnega varnostnega pasu mora potekati skozi vodilo na jahaču - po sredini rame otroka in čez prsni koš. Spodnji oziroma medenični trak pasu pa mora potekati preko medenice otoka - nikakor ne preko trebuha - in pod obema rogljema jahača. To omogoča, da jahač ob trku ne zdrsne izpod malčka.

V avtomobilu morate jahača pripeti z varnostnim pasom tudi tedaj, ko malčka ni v sedežu. To naredite zato, da v primeru naglega trka ali zaviranja jahač ne bi poletel po vozilu in poškodoval potnikov.

Do kdaj mora otrok uporabljati sedež jahač?

Otrok mora uporabljati sedež jahač v avtu skladno z veljavno zakonodajo vsaj toliko časa, da doseže vsaj 125 centimetrov višine. To je približno do 10. leta starosti. Namesto sedeža jahača lahko po tem začne uporabljati varnostni pas, a le pod določenimi pogoji:

  • ko lahko sedi povsem naslonjen na naslonjalo sedeža v avtu ter ima obenem kolena udobno upognjena čez rob sedeža v avtu,
  • ko se otroku medenični trak varnostnega pasu prilega nizko in tesno čez boke, obenem se ne dviguje na trebuh,
  • ko ramenski pas poteka čez prsnico in sredino rame, ob tem se ne dotika vratu otroka,
  • ko lahko pravilno sedi ves čas vožnje oziroma potovanja.

Ker so varnostni pasovi v vozilih v resnici zasnovani samo za odrasle osebe, je ključno, da najprej preverite, kje pri otroku potekata medenični in ramenski trak varnostnega pasu. Če se ne prilegata pravilno, se mora otrok obvezno za nekaj časa vrniti nazaj k uporabi sedeža jahača.

Prezgodnja odločitev za jahača v avtu

Jahači sodijo v kategorijo otroške opreme, ki jo otrok v avtu potrebuje, dokler ne sedi povsem samostojno. Za prehod na otroški avtosedež skupine II in III se veliko staršev odloči prezgodaj.

Medtem ko malček raste, naj bi jahač z naslonjalom omogočal nastavitev vzglavnika po višini. To pomeni, da ga lahko uporabljate od 4. leta starosti, a ne predno je otrok visok vsaj 125 centimetrov.

Določi parametre
Zaparevrov Termalni potovalni sedež , REDCLIFFS Zaparevrov Termalni potovalni sedež , REDCLIFFS
Zaparevrov Termalni potovalni sedež , REDCLIFFS

Ne dovolite, da bi se tudi na cesti zahrbtno prehladili! Odlična termalna sedežna blazina bo poskrbela, da bo vaša zadnjica topla!

Trenutno ni na zalogi

Partner: Zaparevrov