Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo SEDAJ TUDI NA DOM!
0
na mesec

Virtualna resničnost (VR)

Virtualna resničnost ali VR vam lahko prinese popolno potopitev v virtualni svet. To pomeni, da preidete iz okolja običajnega sveta v izključno digitalno okolje s pomočjo posebnih pripomočkov, na primer z VR-slušalkami ali VR-očali.

Prikaži več

Kaj je torej virtualna resničnost?

Mnogi pojem virtualna resničnost zamenjujejo z navidezno ali pa z obogateno resničnostjo. Ko je govora o virtualni resničnosti, morate takšno resničnost razumeti kot okolje, ki je modelirano s pomočjo računalnika. Ta stimulira resničnost.

Pri VR gre najpogosteje za modeliranje vizualne izkušnje, ki je prikazana na zaslonu računalnika ali pa s pomočjo posebne stereoskopske naprave, na primer s slušalkami. Ko so slušalke nameščena na glavi, lahko prikazujejo navidezno resničnost. Za dopolnjevanje takšne izkušnje se uporabljajo še drugi čuti – dotik, sluh.

Osnova za virtualno resničnost

Osnovo za VR predstavljajo virtualna očala. Ta boste potrebovali, če boste virtualno resničnost želeli uporabljati samostojno – s povezavo konzole na osebni računalnik. VR-očala so na razpolago v najrazličnejših izvedbah. Med seboj se razlikujejo tudi po vgrajenih funkcijah.

Pri izbiri očal za VR bodite posebej pozorni na naslednje parametre:

  • ločljivost,
  • povezljivost,
  • hitrost osveževanja,
  • združljivost z operacijskimi sistemi.

Delovanje VR-očal

Za manipulacijo izkušnje uporabnika se v VR uporabljajo različne tehnologije:

  • sledenje glavi,
  • sledenje gibanja,
  • sledenje očem.

V VR-sistemih sledenje glavi sledi, beleži in se odziva gibanju glave uporabnika, in sicer od ene do druge strani in še glede na gibalni kot. Da je uporabniška izkušnja čim boljša, sledenje premikanja glave zahteva zelo nizko frekvenčno odzivnost – manj kot 50 milisekund. V nasprotnem primeru je izkušnja slaba in oči uporabnika zaznavajo zakasnitev v prikazovanju slike.

Tehnologija sledenja gibanja je med vsemi najmanj razvita. Brez nje je izkušnja uporabnika zelo toga in ne zagotavlja ogledovanja naokoli, prav tako ne gibanja po prostoru. Kljub temu nekateri razvijalci s pomočjo dodatnih senzorjev že omogočajo sprehajanje po 3D prostoru.

Določeni VR-sistemi uporabljajo IR-senzorje. Ti sledijo premikanju očem uporabnika, temu primerno pa seveda prilagajajo tudi samo vsebino na ekranu. Poglavitni namen te tehnologije je še bolj realistični občutek in razširjen kot zaznavanja.

VR v praksi

Virtualna resničnost vam torej ponuja doživetje stvari, ki v resnici sploh ne obstajajo – tudi v vašem domačem okolju. Ko ustrezno namestite VR-napravo, se vam pred očmi pokaže svet, ki je ustvarjen računalniško. V njem lahko delujete in komunicirate. Kot uporabnik VR dobite pristno digitalno repliko resničnega sveta oziroma vsaj njegovo najzanesljivejšo stimulacijo.

VR očala in oprema – senzorji, podporni mehanski elementi, slušalke – torej omogočajo, da lahko v celoti doživite prav vse razsežnosti nekega drugega resničnega oziroma izmišljenega sveta.

Virtualna resničnost se še naprej razvija in postaja vse dostopnejša ljudem. Njen naraščajoči potencial je zlasti odvisen od izboljšanja programske in strojne opreme. Na področju zmogljivosti, občutljivosti senzorjev, ločljivosti, pa tudi pri prenosljivosti in zmanjšanja teže se ves čas pričakuje še večji napredek.

Pogosta vprašanja

Kakšna je razlika med navadnimi 3D in 3D virtualnimi očali?

Za 3D virtualna očala je značilno, da se obnašajo precej podobno kot navadna 3D očala. Medtem ko navadna 3D očala prikazujejo eno samo sliko, virtualna prikazujejo dve podobi. VR-očala vsebujejo polarizirane leče, ki torej prikazujejo dve sliki hkrati – po eno za vsako oko. Takšne slike naj bi dajale iluzijo globine.

Na katerih področjih lahko virtualna resničnost zelo dobro koristi?

Virtualna resničnost ni dobrodošla zgolj v svetu zabave in iger, temveč še na drugih področjih, na primer v medicini, klinični terapiji, protibolečinski terapiji, v izobraževanju, umetnosti, varnosti in zdravju na delovnem mestu, vojaški industriji.

Za kaj vse se lahko uporabljajo slušalke za virtualno resničnost?

Slušalke za VR se lahko uporabljajo pri igranju iger, gledanju filmov ter videoposnetkov, prav tako za doživljanje drugih resničnosti.

Določi parametre
V kategoriji trenutno ni izdelkov.