Znamka
Cena
Nalepka
Razpoložljivost
Dobavitelj
Globina
Število steklenic
Širina
Višina
Material polic
Energijski razred
Število polic
Vinske vitrine predstavljajo odlično mesto za razstavljanje in občudovanje steklenic. Lahko so lep kos v slogu pohištva in imajo podobne lastnosti kot vinska klet. Steklenice se hranijo na hladnejši temperaturi, obenem se ohranja primerna vlažnost za dolgotrajno shranjevanje vina. Vitrine za vino so izolirane, vključujejo vrata, regale, razsvetljavo ter kletni hladilni sistem.
Vrste
Izbirate lahko med več različnimi vrstami vinskih vitrin. Na voljo so:
- vgradne vinske vitrine,
- prostostoječe vinske vitrine,
- podpultne vinske vitrine.
Vgradna vinska vitrina je narejena tako, da se lepo usede v kuhinjski omari. Ta je zadaj odprta, da lahko omogoči primerno prezračevanje. Navadno se namešča v višini prsnega koša. Omogoča pa nekoliko manjši prostor za skladiščenje steklenic in je cenovno nekoliko dražja. Za vgradnjo takšne vitrine je torej potrebno, da je sama odprtina v elementu dovolj velika, da se vanjo lahko vstavi vitrina, in da je zadaj v bližini tudi vtičnica za elektriko.
Prostostoječa vinska vitrina stoji samostojno in je ugodnejša v primerjavi z vgradno. Pri nameščanju v bivalni prostor praviloma ne narekuje posebnih omejitev. Posledično je med najbolj priljubljenimi vrstami. V njej se lahko hrani večje število steklenic. Na voljo so različni tipi samostoječih vitrin za vino: za enopodročno, dvopodročno ali tripodročno hlajenje. Najbolj zaželen je tip oziroma model z dvema področjema hlajenja. Zgornje področje se praviloma uporablja za hlajenje belega vina, spodnje pa za hlajenje rdečega.
Podpultna vinska vitrina je enota, ki se nahaja pod pultom. Zasnovana je tako, da sedi na tleh, v večini primerov pa je za lepši izgled okoli nje omara. Izbirate lahko med različnimi širinami; navadno so široke 15, 30, 38 ali 60 centimetrov. Višina se lahko prilagodi s pomočjo nogic na spodnji strani vitrine.
Funkcije
Pri izbiri vinske vitrine oziroma hladilnika za vino večjo pozornost namenite tudi funkcijam. Pametno je, da ima izbrana vitrina tudi:
- temperaturni razpon,
- enojne ali dvojne temperaturne cone,
- trojno steklo in čim bolje izolirana masivna vrata,
- ključavnico,
- notranjo osvetlitev.
Enostavno referenco omogoča jasen prikaz temperature. Uporabniki tako lahko zelo natančno spremljajo pogoje in zagotavljajo najboljše pogoje za shranjevanje vina. Enojne ali dvojne cone temperature omogočajo temperaturne prilagodljivosti za vinsko zbirko. Za ohranjanje hladnega zraka poskrbi trojno steklo oziroma dobro izolirana masivna vrata. Ključavnica skrbi za varnost.
Večina vinskih vitrin ima notranjo osvetlitev. Ta steklenice prikazuje na še bolj privlačen način. Odlična izbira je LED osvetlitev – za varčevanje z energijo ter za zmanjševanje UV žarkov v hladilniku. Za slednje je namreč značilno, da lahko prezgodaj postarajo vino. Ob tem se je najbolje odločiti kar za steklenice iz barvnega stekla, saj takšne vino nasploh dobro ščitijo pred svetlobo.
Pogosta vprašanja pri izbiri vinske vitrine
Kakšna naj bo temperatura v vinski vitrini?
Ključno je, da je v vitrini za shranjevanje vina enakomerna temperatura. Za ohranjanje arome ter okusa se je nujno treba izogibati temperaturnemu nihanju. Vino je dobro hraniti pri temperaturah med 5 in 18 stopinjami Celzija. S tem se zagotovo izognete tveganju za prehitro staranje vina, obenem tudi poškodbam zamaškov zaradi prenizkih temperatur.
Je bolje, če steklenice v vinski vitrini stojijo ali ležijo?
Najbolje je, da je vino v vitrini nameščeno horizontalno. S tem se prihrani prostor, obenem pa se preprečuje sušenje plute, kar pomeni, da se ne morejo poslabšati kakovost, okus ter aroma vina.
Na katere zunanje dejavnike pri nameščanju vinske vitrine je treba še posebej paziti?
Pri nameščanju vinske vitrine se dobro prepričajte, da bo nameščena pravilno in da bo postavljena povsem stabilno, in to na mestu, kjer so le minimalne vibracije. Nenehno ter znatno premikanje naprave namreč lahko hitro povzroči kemične reakcije v vinski steklenici.