Boditein nakupujte z BREZPLAČNO dostavo SEDAJ TUDI NA DOM!
0
na mesec

Radiatorji imajo glede na zasnovo različne karakteristike ter zahteve v povezavi z ogrevalnimi sistemi. Delimo jih na več vrst, a ne glede na to imajo vsi enako osnovno funkcijo. To je, da toploto, ki nastane v ogrevalnem sistemu, prenašajo v prostoru v zrak. V prostorih takšnih elementov ne bi smeli dojemati kot moteče dejavnike. K sreči so v najboljših primerih celo skorajda povsem neopazni.

Prikaži več

Dve vrsti oddajanja toplote v radiatorjih

Ločimo med dvema vrstama oddajanja toplote v radiatorjih, in sicer med konvekcijo in sevalno toploto. Za vse vrste radiatorjev je značilno, da lahko ustvarjajo obe vrsti toplote, kljub temu se deleži razlikujejo glede na vrsto naprave. Večji kot je delež sevalne toplote, višje je udobje ogrevanja.

Vrste radiatorjev

Na voljo so:

  • ploščati radiatorji,
  • sekcijski radiator tipa I in sekcijski radiator tipa II,
  • konvektorji,
  • posebne oblike radiatorjev.

Ena od večjih prednosti ploščatih ali ploskih radiatorjev je ta, da lahko kljub precej lahki konstrukciji prihranijo prostor ter so zelo učinkoviti. Z enakim izhodiščem ogrevanja takšna naprava namreč potrebuje najmanj vode v primerjavi z drugimi vrstami gradnje. Posledično je takšen radiator do kar 30 % bolj varčen kot drugi radiatorji.

Rebrasti radiatorji veljajo za najstarejše tipe radiatorjev. Zlasti zaradi svoje zasnove ter velike količine vode, ki jo vsebuje, takšna vrsta radiatorja reagira nekoliko počasneje. Prav tako je v kotnih rebrih precej veliko tveganja za najrazličnejše poškodbe. Sicer pa sekcijski radiatorji na sploh veljajo za najugodnejše tipe tovrstnih naprav na trgu. Zaradi omejenih pomanjkljivosti pa niso več tako zelo razširjeni kot v preteklosti.

Cevni jekleni ali cevni radiatorji veljajo za sodobno različico rebrastih radiatorjev. Takšna vrsta naprave se lahko optimalno ogreva, če je nameščena samostoječe. Na sploh pa veljajo za izjemno trpežno vrsto radiatorjev in so nadvse preprosti za čiščenje. Še ena večja prednost je ta, da so zelo prilagodljivi – tako po obliki kot velikosti. Na voljo so tudi v obliki grelnikov za brisače.

Konvektorji so v povprečju visoki približno 25 centimetrov. Veljajo za izjemno nizkoprofilne radiatorje, kljub temu so izjemno močni. Sestavljeni so lahko iz bakrenih, jeklenih ali aluminijastih lamel v tesni vrsti. Rebra so varjena, stisnjena. Toploto pa prenašajo s pomočjo konvencije. V primerjavi z radiatorji takšne naprave potrošijo precej manj energije, in to z enako močjo, in so precej bolj lahki.

Kje se radiatorja ne splača nameščati?

V preteklosti je bilo precej običajno, da so se radiatorji na sploh nameščali pod okni. Dandanes pa to predvsem zaradi energetske učinkovitosti ni več priporočljivo. Vemo, da pride do največje toplotne izgube ravno na okenskih površinah. Obenem so zunanje stene v okenskih nišah precej tanjše in zato veliko slabše izolirane.

Najbolj priporočljiv tip radiatorja

Radiatorji so na voljo kot sekcijski in panelni – v vseh velikostih in barvah RAL. Nedvomno najboljša rešitev za marsikoga so ploščati radiatorji, in sicer zaradi visoke energetske učinkovitosti, majhne teže in ne nazadnje še kompaktne zasnove.

Za posebne potrebe pa so boljša izbira sodobni cevni radiatorji, na primer takšni v obliki držal za brisače v kopalnici.

Pogosta vprašanja pri izbiri radiatorja

Katera vprašanja si mora kupec nujno zastaviti pred nakupom radiatorja?

Ustrezen radiator izberete tako, da se vprašate, kako velik prostor nameravate ogrevati, kako dobro je prostor izoliran, kako učinkovito tesnijo vrata in okna, kolikšna je povprečna temperatura v prostoru brez ogrevalnih naprav, je v prostoru še kakšna opcija ogrevanja, kakšno temperaturo želite doseči, kakšne so zunanje povprečne temperature v času ogrevanja.

Kolikšna naj bo moč radiatorja?

Osnova za izračun primerne moči grelnika je velikost oziroma kvadratura prostora. V vsakem primeru pa se vam splača izbrati radiator z nekoliko višjo močjo, da bo lahko dovolj učinkovit.

Določi parametre
V kategoriji trenutno ni izdelkov.